0

آرتریت

آرتریت

شرح بیماری: آرتریت اصطلاحی است که معمولا برای تمام بیماری هایی که به صورت التهابی حاد و یا مزمن مفاصل بروز می کنند، به کار برده می شود. معمولا نشان این بیماری ها، نمایان شدن ضایعه
در غشا سینوویال و سپس غضروف ها و استخوان ها است. در هنگام بروز آرتریت، معمولا احساس درد در هنگام شب بیشتر شده، که همراه با تورم و قرمزی و احساس گرما در مفاصل است.
در این بیماری اگر تنها یکی از مفاصل مبتلا گردد، به آن منو آرتریت و اگر این حالت 2 الی 4 مفصل مشاهده شود، به آن را اولیگو آرتریت می گویند. در صورتی که علائم در بیش از 4 مفصل وجود داشته باشد، آن را پلی آرتریت می نامند.
معمولا  آرتریت را به 4 گروه تقسیم می نمایند که به شرح زیر می باشند:
1.آرتریت های التهابی (A.aseptiques): در این نوع التهاب غشا سینوویال درگیر شده و دارای علل مختلف است.
2.آرتریت های Septiques یا همان آرتریت های با منشا عفونی: این نوع از بیماری بر اثر میکروب به وجود می آید و بعد از آن با نفوذ به مفاصل و یا عفونت از طریق خون، به مفاصل سرایت می کند. معمولا این نوع از آرتریت از طریق آلوده شدن از طریق یک مرکز عفونی و یا زخم باز
حاصل می شود.
حالت های مختلف آن شامل:
الف) آرتریت سپتیک. این نوع از آرتریت از میکروب هایی مانند استرپتوکوکوک ها و استافیلوکوک ها حاصل می شود. در نوع شایع این بیماری، عفونت از طریق زخم های مجاور مفصل و با از طریق یک ناحیه از بدن که دور از مفصل است، به خون سرایت می کند. معمولا آنچه انسان ها را در
معرض این بیماری قرار می دهد، ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن است.
ب)  آرتریت لیم یا همان بیماری لین که دارای منشا میکروبی به نام Borredia burgdoferi می باشد. این نوع از میکروب بر اثر گزش آکنه وارد بدن انسان شده  و از جمله علائم اولیه آن، وجود بثورات جلدی است.
د) آتریت هایی که ناشی از ابتلا به سوزاک، سیفلیس و… می باشند.
3.آرتریت- میکرو کریستالین: این نوع از بیماری توسط التهاب مفصل و بر اثر جمع شدن بلور های ریز ذره بینی اسید اوریک در مفاصل (نقرس) یا پروفسفات کلسیم و… حاصل می شود. این نوع از آرتریت همراه با درد های شدید، تورم سریع ولی موقتی می باشد.
4.آرتریت هایی که دارای منشا عصبی هستند: این نوع از آرتریت ها در پی ابتلا به یک سری از بیماری های عصبی مانند تابس، دیابت، جزام و … به وجود می آیند.


علائم بیماری :

درد در مفاصل
درد همراه با تورم و قرمزی و احساس گرما در مفاصل

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *