0

ایدز

ایدز

ایدز

متاسفانه یکی از مشکلات شدید ایمنی که امروزه از نظر بهداشتی با آن مواجه هستیم آلوده شدن بدن به ویروس انسانی نقص ایمنی (HIV) که می تواند منجر به ایدز (نشانگان نقص ایمنی اکتسابی) شود.

عفونت HIV

با توجه به این که این ویروس از طریق ترشحات زنانه، بزاق، منی، خون و شیر در بدن جایجا می شود لذا اگر این مایعات آلوده به بدن فرد سالم منتقل شوند در نتیجه ویروس HIV نیز وارد بدن فرد می شود. راه های انتقال این ویروس از طریق روابط جنسی، سرنگ و سوزن های آلوده
و همچنین از مادر به جنین است.

روش ایجاد عفونت HIV

1-ابتدا این ویروس به سلول های لنفوسیت که در سطح خود مولکول +CD4 دارند حمله می کند. این دسته از سلول ها وظیفه مبارزه با عفونت ها را برعهده دارند. 

2-سپس ویروس در سلول لنفوسیت به سرعت تکثیر شده و آن را از بین می برد.

3-شروع بیماری، ابتلا به یک شبه آنفولانزاست که ند هفته ممکن است طول بکشد ولی بعد تا چند سال می تواند هیچ علائمی نداشته باشد.

4-اگر این عفونت درمان نشود به مرور زمان تعداد لنفوسیت های +CD4 کم شده و بدن فرد به شدت ضعیف خواهد شد به گونه ای که بیماری حاد و جدی خواهد شد.

تولید مثل ویروس HIV

این ویروس که به گروه رتروویروس ها تعلق دارد به دلیل داشتن ماده ژنتیکی RNA به سلول ها حمله کرده و از فرآیندهای سلول برای تکثیر خود استفاده می کنند. در مرکز (کپسید) ویروس دو رشته RNA وجود دارد که در هر کدام بخشی از ژن های ویروس قرار گرفته است. تکثیر ویروس
HIV از مراحل زیر انجام می شود:

1-بر روی سطح ویروس پروتئین هایی به نام پروتئین آنتی ژن GP120  (پروتئین باراندازی) وجود دارد که باعث می شود ویروس به سطح سلول های +CD4 و سپس به گیرنده های کمکی روی سلول متصل و جوش بخورد.

2-ویروس به داخل سلول نفوذ کرده و کپسید RNA  را داخل سلول آزاد می کند.

3-در این مرحله آنزیم نسخه برداری معکوس از ویروس وارد سلول شده و این آنزیم رشته تکی RNA را به  DNA سلول متصل می کند.

4-سپس DNA ویروس وارد هسته سلول شده و در نتیجه سلول mRNA را تولید می کند.

5- mRNA به ستوپلاسم سلول وارد شده که در نهایت دستور ساخت پروتئین ها و پروتئین های ویروس صادر می شود. در واقع رشته های پروتئین HIV و RNA  آن ساخته می شود که این ها ترکیبات ویروس جدید هستند.

6-نهایتا قطعات HIV  در دیواره سلولی با هم ترکیب شده و جوانه ویروس خواهد شد. این جوانه ایجاد شده دارای بخشی از غشای سلولی است. آنزیم های ویروس تغییر کرده و ویروس بالغ ساخته می شود.

ایدز

گسترش ناهنجاری هایی به نام بیماری معرفی کننده ایدز در بدن منجر به شروع حمله ایدز در بدن خواهد شد. برخی از عفونت ها همانند فرصت طلب بوده کاندیدا آلبیکانس که برای افراد سالم زیان بار ولی برای افرادی که دچار ضعف دستگاه ایمنی بدن هستند قطعا خطرناک خواهد بود.
خطر ابتلا به سرطان به ویژه سرطان کاپوزی سارکوما در افراد مبتلا به ایدز بسیار بالاست.

کاپوزی سارکوما

علامت این سرطان، گره ها و یا جوش های قهوه ای و برجسته است. علائم این بیماری در همه قسمت های بدن و حتی اندام های داخلی نیز برو می کند و در تصویر زیر شما می توانید علائم را در زیر چشم ملاحظه کنید.

ایدز


برای افزودن دیدگاه باید شوید.

برچسب‌ها:

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *