154 روز پیش

خاکشیر

خاکشیر

نام گیاه خاکشیر
نام علمی Sisymbrium sophia
نام لاتین Tansy mustard
اسامی دیگر خاکشیر ایرانی ، خاکشی ، flixweed
دانسته های متداول

تیره: شب بو

گروه مصرفی: ملین ها

گیاه علفی که ارتفاع آن حداکثر به یک متر می رسد ، یک یا دو سال زی است و دارای ساقه های منشعب که در بالا حاوی کرک است،برگ ها، قاعده ای و ۳ بار شانه ای و گل های زرد رنگ آن انتهایی است.

بخش دارویی

دانه ها ( خشک شده )

گل و برگ ( خشک شده )

روش جمع آوری و نگهداری

گیاه باید به صورت کامل پس از زمان گلدهی جمع آوری و در دمای ۵۳ درجه سانتی گراد خشک شود. دانه ها را جدا از برگ ها استخراج کنید و داخل گونی های پارچه ای بریزید.

برگ ها می توانند داخل ظروف در بسته نیز قرار گرفته و دور از دسترس کودکان باشد


محل رویش

به غیر از آمریکا و استرالیا در سایر نقاط دیده می شود .

محل رویش در ایران

در اغلب استان ها به خصوص گلستان ، مازندران ، گیلان ، تهران ، کرمانشاه و … به صورت علف هرز در اراضی زارعی و باغ ها و حتی در کنار جاده ها دیده می شود .

ویژگی های گیاه

میوه گیاه خورجین عمودی به صورت دانه تسبیحی که طول آن به ۳۵ – ۳۰ سانتی متر می رسد و حاوی دانه های ریز ( خاکشیر ) به رنگ قرمز می باشد .

مزاج گیاه ندارد
درجه مزاج ۰
مصارف سنتی

کم ادراری

تب

یبوست

گرمازدگی

ابتلا به کرم

التهاب کلیه

دانسته های پزشکی

خاکشیر حاوی مقدار فراوانی از اسید های چرب لینولئیک ، پالمیتیک و استئاریک است ، گل و برگ های آن حاوی ویتامین C فراوانی است که در هنگام برداشت و خشک کردن از بین می رود .

موارد اثبات شده

در طب ایرانی اسلامی از خاکشیر به صورت مشخصی استفاده می شد که سببب می شود که بعضی از مریضی ها درمان شود.

برای درمان یبوست می توانید ۳ ق از خاکشیر را به دو لیوان آب مخلوط کنید. بهتر است که از آب جوش استفاده شود. سپس ۱۵ دقیقه زمان نیاز است تا نوشیدنی اماده شود و شما می توانید پس از وعده های غذایی استفاده کنید در طول روز نهایتاً ۴ فنجان نوشیده شود.

در روش بعدی برای درمان سو هاضمه و دل درد باید ۳ ق از خاکشیر با نیم لیتر آب ترکیب شده و ۱۵ دقیقه زمان برای جوشیدن آن نیاز است. در نظر داشته باشید که این محصول را می توانید با نبات نیز مصرف کنید. روزی ۳ بار کافی است.

برای دردهای صفرا و همینطور اختلالات کبدی نیز بسیار مناسب است. به این ترتیب که باید ۳ ق از خاکشیر به همراه آب سرد ترکیب شده و ۲ قاشق مرباخوری میز سکنجبین به آن اضافه شود.

روش دیگری که برای استفاده از این محصول موجود است به همراه آب سرد و آبلیمو است. در نظر داشته باشید می توان از آب هندوانه و یا شکر نیز استفاده کرد.

برای درمان اسهال باید خاکشیر را با آب سرد قابض کننده ترکیب کنید که به آن یخمال گفته شده و مناسب برای تابستان است. این نوشیدنی سبب می شود که فرد دچار اسهال شود.

از دیگر مزایای استفاده از خاکشیر کاهش قندخون است به این ترتیب که ۳ ق چ از خاکشیر باید به صورت پودر شده به یک لیوان آب جوش اضافه شود و پس از غذا مصرف شود.

سبب می شود که کلیه ها پاک شده و مواد مضر خون نیز کاهش یابند. شما می توانید ۳ ق غ از خاکشیر را به دو لیوان عرق در حال جوش خارشتر اضافه کنید و محلول سرد شده را بین وعده های غذایی مصرف نمایید. 

عوارض جانبی

اختلال گوارشی

موارداحتیاط

حساسیت به گیاه

مصرف بیش از اندازه

معمولاً با مشکل خاصی همراه نیست .

تعداد دفعات مصرف

روش های مصرف این گیاه متفاوت است. در نظر داشته باشید که در طول روز باید ۲ لیوان از محصول با ۳۰۰ میلی لیتر آب به همراه شکر ترکیب کنید. بجای شکر می توانید از ترنجبین استفاده کنید. توضیحات دیگر آن در روش های درمانی طب ایرانی اسلامی گفته شده است.

روش استفاده

خوراکی

موارد منع مصرف

ندارد

تداخل دارویی
داروهای جایگزین
مصلح
برچسب ها خاکشیر

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *