0

دستگاه ماهیچه‌ای

دستگاه ماهیچه‌ای

دستگاه ماهیچه‌ای یا سیستم عضلانی یکی از دستگاه‌های اندامی بدن است که ماهیچه‌های اسکلتی، صاف و قلبی را در بر می‌گیرد. وجود این دستگاه به بدن اجازه جنبش، نگهداری وضعیت و گردش خون در سراسر بدن را می‌دهد. در بدن انسان حدودا 639  ماهیچه
اسکلتی وجود دارد. دستگاه ماهیچه‌ای در مهره‌داران توسط دستگاه عصبی کنترل می‌شود گرچه برخی ماهیچه‌ها (مانند ماهیچه‌های قلبی) می‌توانند کاملاً مستقل باشند. 

ویژگی‌های دستگاه ماهیچه‌ای:

عضله یا ماهیچه یکی از بافت‌های مهم تشکیل‌دهنده سیستم حرکتی بدن است. وظیفه اصلی عضله اعمال نیرو و به دنبال آن ایجاد حرکت است. این حرکت می‌تواند در ارگان‌های داخلی بدن مانند قلب یا دستگاه گوارشی و یا در استخوان‌ها و اندام‌ها باشد.
گاهی اوقات انقباض عضله و اعمال نیروی آن بر استخوان موجب حرکت استخوان‌ها می‌شود. این حرکت می‌تواند موجب حرکت کل بدن و یا تغییر در وضعیت قرار گرفتن اندام‌ها گردد. در بعضی موارد انقباض عضله تنها موجب تغییر شکل خود عضله و به دنبال آن جابه‌جایی خود عضله می‌شود.
مانند انقباض عضله زبان یا عضله قلب.

تماس عصبی ماهیچه:

برای ایجاد یک حرکت، مغز گروهی از سیگنال‌ها را به عنوان دستورالعملی برای عضلاتی خاص ارسال می‌کند تا انقباض پیدا کنند. ارسال سیگنال‌ها از طریق شبکه‌ای از رشته‌های سلول عصبی انجام می‌گیرد. هر تار قبل از رسیدن به عضله به شاخه‌های مختلف
تقسیم می‌شود و هر شاخه به یک رشته عضلانی متصل می‌شود. ناحیه‌ای که تارهای عصبی و عضلانی در آن به هم می‌رسند، تماس عصبی ماهیچه‌ای نامیده می‌شود.

دستگاه ماهیچه‌ای

 


برای افزودن دیدگاه باید شوید.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *