0

دیسمنوره

دیسمنوره

دیسمنوره

شرح بیماری: قاعدگی دردناک را  دیسمنوره می گویند که 30 تا 50 درصد زنان در دوران قاعدگی بدان مبتلا می‌گردند و به نظر می‌رسد که علت آن غیر طبیعی بودن انقباض رحم ناشی از وجود اختلال
در عروق خونی رحم، زیاد بودن پروستاگلاندین، اختلالات هورمونی و موارد ارثی باشد. دیسمنوره دارای حالت های مختلف است.
دیسمنوره اولیه (Primary d.): در دوران اوایل شروع قاعدگی رخ می‌دهد و علت روشنی ندارد. به نظر می‌رسد که مربوط به غیر طبیعی بودن فرم رحم و یا وجود مانعی در برقراری جریان خون باشد. این ناراحتی با احساس درد در ناحیه لگن عارض می‌شود و غالباً به ناحیه کمر و قسمت فوقانی
ران‌ها انتشار می‌یابد.
دیسمنوره ثانوی (secondary d.): قاعدگی دردناکی است که مدت‌ها بعد از وقوع نخستین قاعدگی، ناخودآگاه یا به طور تدریجی عارض می‌شود. پیدایش آن گاهی ناشی از بیماری‌های رحمی، عفونت دستگاه تناسلی (التهاب غیر حاد یا مزمن گردن رحم)، آندومتریوز و غیره است.
از نمونه های دیگر دیسمنوره عبارتند از:
دیسمنوره رحمی (uretra d.): قاعدگی دردناک ناشی از ضایعه رحمی
دیسمنوره تخمدانی (ovarian d.)
دیسمنوره التهابی (inflammatory d.)
دیسمنوره ناشی از احتقان و پرخونی رحم (Congestive d.) و …
عوامل ایجاد کننده  یا تشدید کننده قاعدگی دردناک: آسیب دیدن مهره‌ی سوم کمری،  عدم وجود منفذ در پرده‌ی بکارت، تنگی مجرای رحم و کوچک بودن رحم نیز باعث بروز قاعدگی دردناک می شود، خستگی مفرط عصبی،  پولیپ رحمی، فیبروم زیر رحم، برگشتگی رحم به عقب و …
 


علائم بیماری :

قاعدگی دردناک
درد در ناحیه لگن
درد ناحیه کمر


درمان های کلینیکی دیسمنوره :

اگر درد تنها 2-1 روز قبل از قاعدگی وجود داشت وبا شروع قاعدگی تسکین می یافت، استفاده از گرانول آتروپین و یا تزریق گرل در 2-1 روز قبل از قاعدگی بسیار مفید خواهد بود. اخیرا برای درمان دردهای قاعدگی از هورمون هایی استفاده میشود.
از آنجایی که  جسم زرد، انقباضات رحم را از بین می برد و ماهیچه رحم آرام می شود لذا تزریق پرولوتون و موادی از این قبیل استفاده می شود. مصرف 10-5 میلی گرم به صورت یک روز در میان، 10 روز قبل از قاعدگی باید تجویز شده و در صورتی که کودک ماندگی (انفانتیلیسم) وجود داشته باشد، در دو هفته اول بعد از قاعدگی باید تزریق پرژنون یا عصاره های دیگر فولیکولین با درمان همراه شود.
تزریق هورمون تستوسترون هم نتیجه خوبی دارد که باید به میزان 50-25 میلی گرم به صورت یک روز در میان در دو هفته آخر قاعدگی تزریق شود.
از عمل جراحی هم می توان در صورت لزوم کمک گرفت. اگر مجرای دهانه رحم بسته باشد باید گشاد شود که برای آن منظور وسیله ای را در دهانه رحم قرار میدهند. در افراد مبتلا به دیسمنوره شدید اولیه، که درد آن ها به هیچ روشی درمان نمی شود باید عصب سمپاتیک لگن را برید.
 

درمان های خانگی دیسمنوره :

برای تسکین درد بیمار باید کامل استراحت کرده و کیسه آب گرم و یا تشک الکتریکی را زیر شکم و پشت خود قرار دهد یا آن که دوش آب گرم بگیرد.

داروهای آرامبخش همانند کدئین ها، پریمیدون هم مفید هستند.


بیماری های مرتبط

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *