0

قاعدگی

قاعدگی

نام علمی :
Menstruation


نام علمی :

Menstruation

قاعدگی                       Menstruation                             

گیاهان زیر با دارا بودن اثر معالج در درمان قاعدگی دردناک، به تفاوت در موارد قطع قاعدگی در زنان جوان غیر حامله (amenorrhea) و وقوع قاعدگی به صورت غیر کافی نیز مؤثر واقع می‌شوند:

 • افسنطین Artemisia Absinthium L. (افسنطین گیاهی است قاعده آور، مؤثر در رفع تأخیر وقوع قاعدگی و درمان قاعدگی غیر کافی و…). جهت درمان درد قاعدگی باید به مصرف خیسانده 30 تا 50 گرم (حتی کمی بیشتر) سرشاخه گل‌دار گیاه در یک لیتر آب، به مقدار
  یک فنجان در روز بپردازید.

توجه: در موارد وجود ناراحتی‌های هضمی، خونریزی‌های داخلی و بواسیر نباید از افسنطین استفاده شود. ضمناً باید در نظر داشت که با مصرف آن، شیر مادران شیرده، طعم تلخ پیدا می‌کند.

ناسازگاری: فرآورده‌های افسنطین با املاح آهن، روی و سرب ناسازگاری دارند.

 • انیس، رازیانه رومی Pimpinella Anisum L.
  (گیاهی است مؤثر در درمان قاعدگی دردناک). جهت درمان به مصرف

گرد دانه گیاه به مقدار 0.5 تا 2 گرم در روز به صورت کاشه یا مخلوط در عسل یا در شربت ساده بپردازید.

 • بداغ جنگلی Viburnum opulus L. (بداغ جنگلی گیاهی مؤثر در درمان دیسمنوره، آمنوره و… می باشد). جهت درمان، عصاره روان پوست ساقه گیاه به مقدار 20 تا 50 قطره در هر دفعه و 3 مرتبه در روز میل کنید.
 • برنجاسف Artemisia Vulgaris L. (برنجاسف دارای اثر قاعده آور، موُثر در رفع قطع وقوع قاعدگی به علت کم خونی، لنفاتیسم و… است). برای استفاده از این گیاه دارویی، عصاره آبی سرشاخه گلدار و برگ گیاه، به مقدار 0.60 تا
  2 گرم در روز، به 2 تا 3 دفعه تقسیم کنید و میل نمایید Dr.H.Leclerc)).

جعفری (از جعفری به عنوان قاعده آور، موُثر در رفع دیسمنوره و قطع قاعدگی در زنان جوان غیر حامله و… استفاده می گردد). برای درمان با این گیاه، 30 گرم دانه گیاه را در 250 گرم آب بجوشانید و مصرف کنید.

 • زعفران Crocus sativus (گیاه زعفران مسکن رحمی، موُثر در رفع دیسمنوره و… می باشد). برای استفاده از این گیاه، مقدار 0.25 تا یک گرم در روز به صورت کاشه های 0.25 گرمی مصرف کنید.
 • زیره سیاه (این گیاه موُثر در رفع قاعدگی دردناک و درمان قطع وقوع آن در زنان جوان و… است). مصارف درمانی با این گیاه دارویی، بیشتر گرد دانه گیاه به مقدار 0.5 تا یک گرم در روز (منقسم به 4 دفعه)، مخلوط در عسل یا
  در یک تیزان، مصرف می شود.
 • شقایق نعنائی (نعمانی) Anemone Pulsatilla L.
  (شقایق نعمانی دارای اثر درمانی در رفع دیسمنوره و تاخیر وقوع قاعدگی و… است). جهت درمان، الکلاتور حاصل از گیاه تازه (ریشه برگ یا گیاه کامل) در هر دفعه به مقدار 5 تا 10 قطره استفاده کنید، که شامل 50 تا 60 قطره در 24 ساعت است.

فرآورده‌های گیاه شقایق نعمانی، سابقاً زیاد مورد مصرف قرار می‌گرفت ولی امروزه به علت سمی بودن، کمتر استفاده می‌شود. مصرف آن باید با رعایت احتیاط و در حد درمانی صورت گیرد، به ‌علاوه باید تحمل بیمار نسبت به مصرف آن در نظر گرفته شود.

در مسمومیت از شقایق نعمانی، عوارض شدید مانند احساس سوزش در دهان و حلق، ترشح زیاد آب دهان، حالت اسهالی، ورم کلیه، تحریک ترشح ادرار که مقداری خون در آن دیده می‌شود، احساس درد و ناراحتی هنگام دفع ادرار و غیره عارض می‌شود.

 • کیسه کشیش Capsella Bursa – Pastoris (L.) Medik (مقوی قابض، مؤثر در رفع خونریزی در فواصل قاعدگی و رفع بی‌نظمی‌های وقوع قاعدگی،…): جهت درمان با گیاه کیسه کشیش، مقدار 30 تا 50 گرم گیاه خشک را در یک لیتر آب جوش
  بجوشانید و 3 فنجان در طول روز میل کنید.

پوسیون (شربت دارویی) در دیسمنوره

کیسه کشیش     50 گرم
برنجاسف  Artemisia Vulgaris 50 گرم
آب یک لیتر

مخلوط بالا را به مدت 5 دقیقه بجوشانید و صاف کنید، به محض بروز درد قاعدگی، به مقدار یک لیوان متوسط از این مخلوط میل کنید و یک ساعت بعد یک لیوان دیگر میل کنید. به مدت 4 روز قبل از وقوع قاعدگی‌های زمان بلوغ که معمولاً با بی‌نظمی و
غیره کافی بودن یا زیاد بودن مقدار دفع همراه است، مصرف کنید.

 • گل همیشه‌بهار Calendula officinalis L.
  (رفع کننده قاعدگی دردناک و درمان قطع قاعدگی در زنان جوان غیر حامله،…): جهت درمان با این گیاه دارویی، مقدار 5 گرم گل را در یک لیتر آب جوش به مدت 10 دقیقه دم‌کنید و به مقدار 2 تا 3 فنجان در روز قبل از غذا، به مدت یک هفته میل کنید.

پوسیون قاعده آور و آرام‌بخش

عصاره گل همیشه‌بهار     10 گرم
تنتور  گل تاجزیری سیاه Solanum nigrum   5 گرم
شربت ساده به مقدار کافی تا      200 گرم

 مقدار مصرف این پوسیون،2 تا 4 قاشق سوپ‌خوری در روز است.

 • مریم‌گلی Salvia officinalis L. (منظم کننده قاعدگی و درمان‌کننده دیسمنوره)، برای درمان با گیاه مریم‌گلی، مقدار 10 گرم برگ را در یک لیتر آب جوش دم‌کنید و به مقدار چند فنجان در روز میل کنید.

پوسیون رفع کننده قاعدگی دردناک

گل‌آذین بومادران   یک‌مشت
گلCrataegus oxyacantha  یک‌مشت
کیسه کشیش(گیاه کامل)    یک‌مشت
برگ گزنه  یک‌مشت
برگ تازه جعفری   یک‌مشت
برگ مریم‌گلی    یک‌مشت
آب یک لیتر

مقدار یک لیتر آب را در ظرفی بجوشانید و پس‌ازآن که گرمای آن کم شد، آن را به درون یک ظرف لعابی بریزید و سپس گیاهان فوق را به آن اضافه کنید و دهانه ظرف را مسدود کنید تا به مدت 4 تا 5 ساعت به همان حال باقی بماند. محلول صاف‌شده حاصل
را می‌توان در مدت کوتاهی در ظروف مسدود نگهداری کرد و در مواقع لازم از آن استفاده کنید. از این محلول می‌توان پس از رقیق کردن آن، در یک لیتر آب به صورت شستشوی واژن (شستشوی مهبلی) استفاده کنید (Maurice Messegue).

در فرمول فوق به‌جای گیاه، گل Crataegus oxyacantha که در ایران وجود ندارد، می‌توان از نوع موجود در ایران به نام C.monogyna استفاده کنید.

 • نعنا Mentha Piperita L. (قاعده آور، دارای اثر درمانی در قاعدگی دردناک،…): برای درمان با این گیاه، مقدار 10 گرم برگ را در یک لیتر آب جوش دم‌کنید به مقدار چند فنجان در روز میل کنید، همچنین مصرف آب مقطر نعنا به
  مقدار 20 تا 100 گرم در روز توصیه می‌شود. این گیاه بومی ایران نیست ولی در مؤسسات تولید فرآورده‌های دارویی گیاهی پرورش می‌یابد.
 • Archangelica officinalis Hoffm (قاعده آور، مؤثر در رفع قاعدگی دردناک و قاعدگی‌های غیر کافی،…): برای استفاده از این گیاه دارویی مقدار 10 تا 30 گرم ریشه گیاه را در یک لیتر آب جوش دم‌کنید و به مقدار یک فنجان در
  هر دفعه و 3 فنجان در روز بعد از غذا میل کنید.
 • Levisticum officinale L. (مؤثر در رفع قاعدگی دردناک و قاعدگی‌های غیر کافی، مدر،…): جهت درمان با این گیاه، 15 تا 20 گرم ریشه گیاه را در یک لیتر آب جوش، بجوشانید. به مقدار 2 تا 3 فنجان در روز مصرف کنید، همچنین
  یک قاشق کوچک گرد ریشه گیاه را در مقدار کمی شراب مخلوط‌کنید و 2 تا 3 مرتبه در روز مصرف کنید.
 • Marrubium vulgare L. نام عربی: فراسیون ابیض (قاعده آور، مؤثر در سهولت وقوع قاعدگی،…): برای استفاده از این گیاه، گرد برگ گیاه را در یک محلول ساده مخلوط‌کنید و به مقدار 4 تا 8 گرم در روز میل کنید.
 • Origanum Vulgare L. (قاعده آور، مؤثر در برقراری قاعدگی در زنان جوان غیر حامله،…): برای درمان، گرد گل‌های خشک گیاه را به مقدار 2 تا 4 گرم در روز در آب مخلوط‌کنید و مصرف کنید.

در بعضی کتب علمی (فلورا-ایرانیکا) به‌جای این گیاه، وجود 2 نوع فرعی از آن در نواحی مختلف ایران ذکر شده  است.

 • Tanacetum vulgare L. (قاعده آور، مؤثر در رفع دیسمنوره،…): جهت درمان، گرد سرشاخه گل‌دار گیاه را به مقدار 2 تا 4 گرم در روز مصرف کنید.
 • Thymus Serpyllum L. (قاعده آور، مؤثر در برقراری قاعده،…): مقدار،12 تا 15 گرم سرشاخه گل‌دار گیاه که پس از چیدن در سایه‌خشک شده باشد، را در یک لیتر آب جوش دم‌کنید و به مقدار 3 فنجان در روز بعد از غذا مصرف کنید.

وجود واریته های متعددی از این گیاه در ایران ذکر شده  است (فلور ایران – دکتر پارسا).

 • مصرف گرد گل‌های بابونه به مقدار 2 تا 5 گرم در روز و دم‌کرده 20 در هزار توصیه می‌شود.
 • سرشاخه بومادران به مقدار 1 تا 2 فنجان در روز نیز اثر درمانی در دیسمنوره دارد.
 •  


برای افزودن دیدگاه باید شوید.

برچسب‌ها:

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *