0

جرم گوش

جرم گوش

جرم گوش

شرح بیماری:
در پوست مجرای گوش، غددی وجود دارند که ماده‎ای به نام سرومن ترشح می‎نمایند. این ماده ذرات گرد و غبار را جذب کرده و از ورود سایر اجسام یا جانوران خارجی به قسمت‎های داخلی گوش جلوگیری می‎کند. تجمع تدریجی ماده ذکر شده سبب تشکیل توده‎ای به نام جرم گوش می‎گردد
که مسدود کننده مجرا است. استفاده از گوش ‎پاک‎کن موجب جابجایی جرم گوشت به قسمت‎های عمیق‎تر گوش شده و در نتیجه فرد دچار ناراحتی، سنگینی و پری گوش می‎شود و در برخی موارد احساس خارش، منگی و وزوز در گوش می‎کند.
جرم گوش در میان افرادی که از سمعک استفاده می‎نمایند و افراد مسن شایع‎تر است، اما در سایر افراد اعم از کودک یا نوجوان نیز دیده شده ‎است.
اشخاصی که سابقه پارگی پرده صماخ دارند، کسانی که با وجود اقدامات درمانی هنوز بهبود نیافته‎اند یا گوش درد و ترشح چرکی دارند و همچنین هر شخص مشکوک به ابتلا، برای تشخیص نوع بیماری باید به پزشک مراجعه کنند.
علائم بیماری: احساس پری، خارش، منگی و وزوز در گوش


علائم بیماری :

احساس پری در گوش
خارش د رگوش
منگی در گوش
وزوز در گوش


درمان های کلینیکی جرم گوش :

قطره‎هایی برای نرم کردن جرم گوش وجود دارد، که می‎توانید از آن‎ها استفاده کنید. ولی بیشترشان حلال‎ها یا محلول‎هایی مانند آب‎اکسیژنه دارند، که موجب تحریک گوش می‎شود.

درمان های خانگی جرم گوش :

اگر به دنبال افزایش جرم گوش، دچار ناراحتی شدید و حتی اگر قصد شستن گوش نزد پزشک را دارید، انجام کارهای زیر می‎تواند کمکتان می‎کند.
هرگز وسیله‎ای را برای پاک کردن جرم وارد گوش نکنید، این کار، جرم را به قسمت‎های داخلی‎تر کشانده یا موجب ایجاد زخم و عفونت می‎شود و حتی احتمال آسیب رسیدن به پرده صماخ را بالا می‎برد.
برای نرم کردن جرم گوش، روغن زیتون یا روغن بادام یا گلیسیرین و یا قطره جوش‎شیرین به داخل گوش بچکانید. اگر این عمل، مؤثر نبود از داروهای حل‎کننده جرم گوش استفاده نمایید.
روش نرم کردن جرم گوش:
از داروخانه روغن زیتون یا روغن بادام با قطره چکان یا قطره جوش‎شیرین بگیرید.
روغن را با حرارت دستتان گرم کنید، به یک پهلو دراز کشیده و چند قطره روغن در گوش بریزید. برای خارج کردن هوا از گوش و رساندن روغن به عمق آن، غضروف جلوی گوش را کمی فشار دهید. با توجه به بزرگی مجرای گوش، تعداد قطرات تعیین می‎گردد تا جا دارد باید قطره بریزید. بعد از ده دقیقه، روغنی را که سرریز می‎شود، پاک کنید. این عمل را تا پنج روز، روزانه 3 تا 4 بار انجام دهید.
برای گرم کردن روغن نیز می‎توانید آن را در کاسه آب داغ به مدت ده دقیقه نگهداری کرده، تا برای چکاندن در گوش آماده شود.


بیماری های مرتبط

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *